Dünya

Ukrayna’da bir ilk! Rus asker yargılanacak..haberini oku

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları ayni ritimde devam ederken, Ukrayna Başsavcılığı, Ukraynalı sivilin ölümüyle alakalı evvel Rus askerin yargılanmasına başlanacağını duyurdu.

Rus askerin ile alakalı Ukrayna’nın Sumi şehrinde 62 yaşında olan sivil adamı öldürdüğü gerekçesiyle iddia dokümanı hazırlandığını aktaran Başsavcılık, mevzubahis askerin Moskova Bölgesi 4’üncü Tank Kantemirov Tümeni 32010 askeri birliğinden 21 yaşında olan Vadim Shishimarin olduğunu ifade etti.

Shishimarin şu anda gözaltında olduğu ifade edilen açıklamada, “Savcılar ve SBU müfettişleri, onun harp yasalarını ve geleneklerini ihlal etmeye ve tasarlayarak erkek öldürmeye karıştığına değin yeteri civarindan delil topladılar” denildi.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASIYLA KARŞI KARŞIYA

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova yasamsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus askerin 10 ila 15 sene veyahut hayat boyu mapus cezasıyla karşı karşıya olduğunu aktardı.

Rus askerin 28 Şubat’ta Sumi bölgesindeki Chupakhivka köyünde yollar kenarında bisikletiyle seyretme seklinde var olan silahsız 62 yaşında olan tek sivili öldürdüğünü argüman ediliyor.

Savcılar, Shishimarin da aralarında bulunduğu Rus askerlerinin olay bugünü tekerlekleri patlamış çalıntı tek otomobille köye girdiği belirtilerek, yolda telefonla konuşan ihtiyar adamı gördüklerini ve kendisi kendilerini Ukrayna ordusuna ihbar etmemesi amaciyla Shishimarin arabanın camından Kalaşnikof tüfeğiyle İhtiyar adamın kafasına ani çok el ateş ettiğini öne sürdü.

Rusya-Ukrayna savaşı... Moskova yanlısı yönetimden dikkat çeken çağrı İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı… Moskova yanlısı yönetimden dikkat çeken çağrı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir