Ekonomi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan enflasyon yorumu: Göze soka soka gösterilmiş oldu..haberini oku

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu erken nisan ayına ait açıklama ettiği enflasyon rakamlarına ait Bir hayli ekonomistten değerlendirme geldi.

TÜİK bilgilerine göre, tüketici enflasyonu nisan ayında yüzde 69,97’ye çıkarak beklentilerin de üstüne çıktı. Beklenti, nisan ayında tüketici enflasyonunun senelik yüzde 67,8 olması idi.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup) ise, tüketici fiyatlarının nisanda aylık yüzde 8,68, senelik yüzde 156,86 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ENAG’ın açıklama ettiği verileri baz alarak, “Geçmiş olsun! senelik enflasyon yüzde 156. Yanlış okumadınız yüzde 156! Getiriyi indirince enflasyona ne olduğu göze soka soka gösterilmiş oldu” değerlendirmesinde bulundu.

MAHFİ EĞİLMEZ’DEN FAİZ KİNAYESİ

Hazine yoksun Müsteşarı ve ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez de, yasamsal medya hesabından yaptığı kinayeli izahta “Yıllık enflasyon yüzde 70’e dayandı. Demek ki Getiriyi belli tek süre dahada düşürmek gerekecek” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Faiz sebep, enflasyon neticedir” tezine gönderme yapan Eğilmez, dahada evvelki yazılarında bu iddiayı bilim dışı olarak nitelemiş ve kendisinin bloğunda şöyle yazmıştı:

“Bilimsel gerçekler çok üremin çok enflasyonun neticesi olduğunu gösterdiği halde bunun tersinin olabilitesi çok olduğunu, Başka bir deyişle çok enflasyonun çok üremin neticesi olduğunu argüman edenler var. İddia etmekle kalmıyor kanıtlamaya ve ortada Bankası’nın faizini düşürerek enflasyonu düşürmeye uğraşıyorlar.”

‘NEGATİF FAİZDE LİDERİZ’

Deneyimli bankacı Kerim Rota ise, Türkiye’nin hayat enflasyon liginde 6. sıraya yükseldiğine dikkat çekti.

Yüksek enflasyonda Venezüela’nın yüzde 284 ile birinci, Sudan’ın yüzde 260 ile ikinci, Lübnan’ın yüzde 208 ile üçüncü olduğunu aktaran Rota, dördüncü sırada yüzde 139 ile Suriye’nin, beşinci sırada da yüzde 96,4 ile Zimbabve’nin geldiğini, derhal peşi sıra ise yüzde 70 ile Türkiye’nin bulunduğunu ifade etti.

“Yüzde 30 üzerinde Yalnızca 10 memleket var” diyen Rota, “Kredi kullanabilene servet transferi sağlayan negatif faizde ise -yüzde 49 ile lideriz” diye konuştu.

Emeklilerin besin enflasyonu yüzde 113,5 oldu İlginizi Çekebilir Emeklilerin besin enflasyonu yüzde 113,5 oldu Enflasyon rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir Enflasyon rakamları açıklandı Üretici enflasyonunda artış sürüyor İlginizi Çekebilir Üretici enflasyonunda artış sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir