Güncel

Son dakika: Arnavutluk’ta 13 kişinin hayatını kaybettiği depremde 21 Türk vatandaşı otel enkazında kaldı

erken saatlerinde peş peşe depremlerle sarsılan Arnavutluk‘ta 13 kişi hayatını kaybetti. 300 kişinin de yaralandığı açıklandı. Şiddetli zerzele hasebiyle 21 Türk’ün kaldığı tek otelin çöktüğü öğrenilirken Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Ahmet Yörük, oteldeki Türklerin enkazdan çıkarıldığını açıkladı.

Arnavutluk bu erken TSİ 05.54’te 6.4 büyüklüğünde tek depremle sarsıldı. derhal peşinden en güçlüsü 5.3 büyüklüğünde olmak üzere art arkaya artçı şoklar geldi. İlk zerzele mahalli saatle başşehir Tiran’a 32 kilometre mesafede, liman şehiri Durres’in kuzeyinde gerçekleşti.

başşehir Tiran’ın batısında yerin 10 kilometre altında yaşanan depremin, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, İtalya, Kosova, Karadağ, Sırbistan ve şimal Makedonya’da hissedildiği bildirildi. “Son 30 senede Arnavutluk’taki en şiddetli deprem” olduğu anlatilan afet neticesi Bir takım binaların yıkıldığı ve yıkıntı altında insanların olduğu açıklandı.

ENKAZ ALTINDAKİ TÜRKLER KURTARILDI

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Ahmet Yörük, “20 Türk’ün kaldığı tek otelin çöktüğünü ama herkesin kurtarıldığını ve sağlık durumlarının iyi olduğunu” duyurdu. Büyükelçi Yörük, bölgedeki Türklerin başşehir Tiran’a gönderileceğini de sözlerine ekledi.

AFAD BÖLGEYE devinim ETTİ

AFAD, Arnavutluk’taki zerzele sonrası arama kurtarma çalışmalarına destek saglamak üzere, kurtarma ekibi, üç araç, sağlık Bakanlığı UMKE ekibi ve Genelkurmay’a ait tek tayyare ile bölgeye gidileceğini açıkladı.

300 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yaralanan 300 kişinin tedavilerinin hastanelerde ayni ritimde devam ettiği, sağlık ekiplerinin Tiran, Dıraç ve memleket genelinde hazır bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Arnavutluk genelinde itfaiye ekipleri ile silahlı kuvvetlerin çalışmalar gerçekleştirdiği aktarıldı.

başşehir Tiran başta olmak üzere Arnavutluk’un başka şehirlerinde ve komşu ülkeler şimal Makedonya, Kosova ve Karadağ’dan da hissedilen zerzele Arnavutluk’ta iletişim meselesi ve akım kesintilerine neden oldu.

Eğitim, Spor ve Gençlik Bakanlığı Tiran, Dıraç ve Leş (Lezha) şehirlerinde bu erken eğitime ara verildiğini duyurdu.

GEÇEN DEPREME GÖRE 16 KAT dahada GÜÇLÜ

geçen Eylül ayında yaklasik olarak aynı alanda 5.6 büyüklüğünde tek zerzele yaşanmıştı. takriben 500 binanın hasar gördüğü depremde asgari 70 kişi yaralanmıştı. Uzmanlar, 6.4 büyüklüğünde tek depremin, 5.6 büyüklüğünde tek depreme göre 16 kat dahada kuvvetli olduğunu belirtiyor.

TÜRKİYE destek MALZEMESİ GÖNDERİYOR

Türkiye, zerzele felaketinin yaşandığı Arnavutluk’a arama kurtarma ekibi ile yardım malzemesi göndereceğini duyurdu.

Haber Videosu: nihayet dakika: Arnavutluk’ta 13 kişinin hayatını kaybettiği depremde 21 Türk yurttaşı otel enkazında kaldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir