Advertorial

Düzenli SEO Kontrolü

Eminiz ki web sitenizin operasyon, finansal veya pazarlama süreçleri bir hayli vaktinizi almaktadır. Fakat size şöyle bir soru sorsak “Sitenizin SEO durumunu en son ne zaman kontrol ettiniz?” bize ne cevap verirsiniz? Şayet SEO nedir, ne işe yarar gibi konularda çok bir bilginiz yoksa yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Şayet anlaşmış olduğunuz freelance SE uzmanınız ya da kurumsal bazda SEO hizmetleri sunan bir ajansla anlaşmadı iseniz iş size kaldı demektir.

Web sitenizin SEO durumunu düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Aşağıda sizlere bildireceğimiz eşliğinde web sitenizi ayda hatta 15 günde bir düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bu kontrol size en azından web sitenizin SEO durumu hakkında kabaca bilgi verecektir.

1-) Site Hızı

Web sitenin hızının SEO üzerinde oldukça önemli etkisi olmaktadır. Google neredeyse hemen her platformda geç yüklenen ya da yavaş açılan sitelerin hiçbirinin gözünün yaşına bakılmayacağını defalarca dile getirdi. Bu yüzden bizim tavsiyemiz düzenli olarak SEO ajansı le çalışmak yönünde olmaktadır. Çünkü site açılış hızı ve SEO gibi konular biraz teknik konular olmaktadır. Eğer bilmiyorsanız profesyonel yardım almanız çok yararlı olacaktır.

Şayet kendiniz yapmak istiyorsanız ve çok teknik konulara girmeden yapayım düşüncesindeyseniz işiniz biraz daha zor demektir. Çünkü üstün körü yapılan kontroller her ne kadar sağlıklı yapılsa da istenilen sonuca ulaşmanızı sağlamayabilir. Şimdi sizlere SEO konusunda incelenmesi gereken bazı raporlar hakkında bilgi verelim.

  • GTMetrix: Bu raporu incelemeniz yaklaşık olarak ortalama 3-4 dakikanızı alacaktır. Bu raporu incelerken tek dikkat edeceğiniz şey size verilen notu kontrol etmek ve sayfanı alt kısmında yazan iyileştirme tavsiyelerini dikkate almak olacaktır. Şayet buradaki notunuz düşük ise SEO noktasında ir yerlerden eksiğiniz var demektir.
  • Pingdom: Bir başka ücretsiz SEO aracı da Pingdom olmaktadır. Bu program sayesinde bakmanız gereken ise sayfanızın kaç saniyede açıldığı yani yüklendiği olmalıdır. Genel olarak bir web sitenin yüklenme süresi 3 saniye olarak belirlenmiştir.
  • Web Yöneticisi Araçları: Google tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan web yöneticisi araçları, SEO araçları olmaktadır. Google’ın sayfanızı tararken ne kadar süre harcadığını tarama istatistikleri kısmından görebilirsiniz.
  • Google PageSpeed Insights: Bir başka ücretsiz Google uygulama aracı olan bu program sayesinde sitenizin yine hız durumunu inceleyebilirsiniz. Bu konular eğer size zor geliyorsa web sitenizin daha başarılı ve iyi bir konumda olması için düzenli olarak SEO ajansı le çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

2-) İndekslenen Sayfa Sayısı

Arama motoru olan Google sayfalarınızı önce tarar ve sonrasında değerli bulduğu sayfaları kendi indeksine atmaktadır. Tabi her sayfanızın indekse atılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Özellikle SEO açısından çok güçlü e-ticaret sitelerinin neredeyse bütün sayfaları Google tarafından indekslenir. Fakat dediğimiz gibi çok büyük sitelerden bahsediyoruz. SEO açısından güçsüz olan birçok sitenin sayfaları ise Google tarafından es geçilir ve indekslenmez. İndekslenmeme sebepleri arasında ise en çok; kopya içerik, hatalı robots.txt dosyası oluşturması, noindex etiketinin yanlış kullanımı gibi sebepler bulunmaktadır.

Bu yüzden arama motoru optimizasyonu çok önemli olmaktadır. Eğer Google’de kaç sayfanızın indekslendiğini öğrenmek istiyorsanız Google açın ve arama kutucuğuna “site:siteadiniz.com” yazdığınızda karşınıza indekslenen sayfa sayısı çıkacaktır. Eğer çok az sayıda sayfanız indekslenmiş ise kesinlikle profesyonel yardım almanızı öneririz.

3-) Algoritma Değişiklikleri

Google algoritma değişikliklerinin meydana geldiği tarih ile sitenizin datasını karşılaştırmanız oldukça önemli olmaktadır. Çünkü bu karşılaştırma sayesinde web sitenizin algoritma değişikliklerinin yaşandığı tarihte ne kadar etkilendiğini göreceksiniz.

4-) 404 Hataları

Aslında bu hatanın yaşanması kullanıcılara o sayfanın var olmadığının bir işareti olmaktadır. Eğer yaşanılan bu sorun bilginiz dâhilinde ise, 404 hataları panik yapmanız ya da korkmanız gereken sayfalar olmamaktadır. Fakat dikkat etmez ve hatayı düzeltmezseniz bu durum SEO puanınıza zarar verebilmektedir.

404 hatalarını ücretsiz SEO aracı olan screaming frog aracı ya da web yöneticisi araçlarından rahatlıkla öğrenebilirsiniz.
Teknolojinin imkanları ile birlikte artık bu alanda sizlere en iyi şekilde hizmet sunan 618media.com sayesinde, kolaylıkla sosyal medya çözümlerini elde edebilir ve böylelikle facebook, youtube, İnstagram reklamları gibi bir çok reklam işlerinizi de profesyonel olarak hallederek firmanızı çok daha fazla kişiye ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir