Güncel

Öldürülen DAEŞ lideri Bağdadi’nin kimliği iç çamaşırındaki DNA’dan kanıtlandı

pkk terör örgütü DAEŞ’e karşı yapılan operasyonlarda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile birlikte devinim eden tek başka pkk terör örgütü Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilisi Polat Can tarafından paylaşılan Twitter mesajlarında, Bağdadi’nin pkk terör örgütü SDG mensubu tek casus tarafından takibe alındığını aktardı.

İÇ ÇAMAŞIRI ÜZERİNDEN DNA TESTİ YAPILDI

İstihbarat çalışmalarının CIA ile bağlantı seklinde yürütüldüğünü aktaran Can, pkk terör örgütü SDG casusunun Bağdadi’ye ait tek dahil çamaşırı ele geçirmeyi muvaffak olduğunu ve bu dahil çamaşır üzerinde yapılan DNA testlerinin takibe alınan kişinin Bağdadi olduğunu kanıtladığını söyledi.

TWİTTER’DAN PAYLAŞTI

pkk terör örgütü SDG yetkilisi Twitter mesajlarında, “15 Mayıs’tan bu yana CIA ile birlikte çalışarak Bağdadi’nin müsaadesi sürüyorduk. Saklandığı yeri çok sık değiştiriyordu. Bağdadi’ye İdlib’de ulaşmayı muvaffak olan kaynağımız, Bağdadi’ye ait tek dahil çamaşırını art getirdi ve yapılan DNA testleri mevzubahis kişinin 0 Bağdadi olduğunu kanıtladı” dedi.

DNA ÖRNEKLERİ ABD’LİLERE VERİLDİ

ABD’de yayın yapan NBC televizyonuna tek mülakat veren pkk terör örgütü SDG’nin sözde komutanı Mazlum Kobani de Polat Can’ın Twitter mesajlarını teyit eden açıklamalarda bulundu.

Mazlum Kobani röportajda, pkk terör örgütü SDG istihbarat birimlerinin Bağdadi’nin en yakın etrafına sızmayı muvaffak olmuş var olan tek casusunun bulunduğunu anlattı ve ülkemiz hududuna 5 kilometre uzaklıktaki Barişa köyünde Bağdadi’nin saklandığı yerleşkenin tasarınını oda oda anlattığını söyledi.

Mazlum Kobani, güvenlik danışmanı olarak Bağdadi’nin yanında tuttuğu casusunun, yaz aylarında DAEŞ liderine ait tek kullanılmış dahil çamaşırını yetkililere ulaştırdığını, dahada ardindan ise Bağdadi’nin kan örneğini almayı muvaffak olduğunu belirtti.

Kobani, ABD’li istihbarat birimlerine verilen dahil çamaşırı ve kan örneği üzerinde yapılan DNA testlerinin müspet netice vermesiyle birlikte harekât hazırlıklarının da hızlandığını aktardı.

ABD’li yetkililer, Bağdadi’ye ait DNA örneklerinin CIA’e verildiği açıklamalarını Daha teyit etmiş değil.

VİDEO: Bağdadi’nin kimliği tespit edildi!

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir