Güncel

Bebeği ölen Türk aile hastaneye dava açtı

Almanya’nın Hamburg şehrinde Cumartesi akşamı doğum esnasında bebeklerini kaybeden Neslihan (30) ve Akın (32) Kasap çifti, hastanenin ihmali sebebinden evvel polise hatali ilaninda bulundu. Aile dahada ardindan ise hemşire ve doktorların ihmali sebebinden çocuklarının öldüğü gerekçesiyle dava açtı. sağlık kurumu idaresi ise olayla alakalı dava sürecinin ayni ritimde devam ettiği gerekçesiyle bu konuyla alakali şimdilik Medyaya rastgele tek İzah yapamayacaklarını bildirerek, “Durumun anlayışla karşılanmasını istiyoruz“ dedi. Yaşanan talihsiz olaydan derin acı duyduklarını açıklama eden sağlık kurumu sözcüsü, olayın dahili olarak en ince detayına civarindan araştırılacağını, konunun bütün boyutlarıyla aydınlatılmasını istediklerini bildirdi.

Öte istikametten Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel de elemli aileyi hastanede ziyaret etti. takriben tek saat hastanede var olan Sunel, anne adayi ve babanın acılarını paylaştığını belirtti. Konsolosluk olarak her vakit ailenin yanlarında olacaklarını belirten Sunel, cenazenin Türkiye’ye gelmesi konusundaki işlemlerde de muavin olacaklarını söyledi. Neslihan ve eşi Akın Kasap ile uzunca süre hasbihal ederek olayı dinleyen Başkonsolos Sunel, hukuki zamani de takip edeceklerini söyledi. Neslihan Kasap’ın annesi Melek Yılmaz ise Sunel’e sarılarak, “Devletimizin yanımızda olması bizi çok sevindirdi. Ziyaretinizle çok mutluluk dolu olduk“ dedi.

Akın Kasap, ihmal neticesi can veren çocuklarının cenazesinin sağlık kurumu tarafından Daha verilmediğini belirterek, “Olay polise intikal ettiği ve hatali ilaninda bulunduğumuz amaciyla asama belli tek süre uzayacak gibi. Hastaneye karar ve tazminat davası açtık. Sonuçlanması tek sene filan sürebilirmiş. Amacımız kazanç almak değil tabi. Önemli var olan halkoyu oluşturarak bundan ardindan bu tür hatali ve ihmallerin olmaması. İşlemlerin tamamlanmasının 8-10 vakit sürebileceği belirtiliyor. Uludağ Cenaze firmasına İhtiyaç duyulan verileri verdik. Cenazeyi hastaneden alarak Trabzon’a götürülmesini onlar örgütlü edecek. tek vakit evvel erkek çocuğumu adina yerleştirmek istiyoruz“ dedi.

Eşine hastanede psikolojik rehabilitasyon uygulandığını belirten Kasap “Eşimin vaziyeti şu anda Bir hayli iyi değil. Sezaryenden dolayı kesikleri ve dikişleri var. Şu vakit yürüyemiyor. Ama kısa vakitte iyileşip Trabzon’da toprağa vereceğimiz erkek çocuğumuzun nihayet yolculuğunda netlikle orada olmak istiyor“ dedi.

Bir Alman kadın da aileye gönderdiği mesajda, 13 Kasım 2017’de rehabilitasyon hatası sebebinden kendisinin çocuğunun da can verdiğini yazarak, “Acınızı en iyi bendeniz anlarım” dedi.

Olaya Alman basınında da yer verildi.

Erdal Altuntaş
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir