Güncel

Merkez Bankası, Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu yayınladı

TCMB‘nin aylık olarak yayımladığı ücret gelişmeleri raporunda TÜFE’de yavaşlamanın anne belirleyicisi işlenmemiş besin olarak belirtildi. Haziran ayında tüketici ücretleri yüzde 0,03 oranında artarken, tek sene en düşük yükselişleri gözlendi. senelik bazda ise yüzde 2,99 nokta azalan enflasyon yüzde 15,72 seviyesine geriledi.

TCMB, Bir gün evvel erken TÜİK tarafından açıklanan tüketici ve vatan içi üretici ücret endeksleri verilerini değerlendirdi.

ENERJİ FİYATLARI GERİLEDİ

Çekirdek enflasyon göstergesi B endeksinin senelik değişim oranının 0,62 nokta düşerek yüzde 16,28 olarak gerçekleştiğini anımsadan TCMB, TÜFE’deki yavaşlamanın anne belirleyicisinin sebze ürünlerindeki görünüme bağlı olarak düşen işlenmemiş besin ücretleri olduğunu söyledi. Enerji fiyatlarının ise gerilediğini ve tüketici enflasyonunu müspet etkilediğini belirtti.

“İÇ TALEPTEKİ fit SEYİR, YAVAŞLAMAYI DESTEKLEMİŞTİR”

TCMB, “Bir evvelki yıldaki çok bazın yanı sıra dahil istek koşullarındaki zayıf seyir, çekirdek enflasyon göstergelerinin senelik enflasyonundaki yavaşlamayı desteklemiştir. Bununla birlikte esas esya anne eğilimindeki ılımlı seyre karşın, hizmet grubu anne eğiliminde canlı turizm talebi kaynaklı olarak tek miktar yükseliş izlenmiştir,” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir