Ekonomi

Altın fiyatları yönünü değiştirdi! Çeyrek altın ne kadar?

Altının gr fiyatı, güne yükselişle başlamasının derhal peşinden 254,9 Lira düzeyinde dengelendi. Dün, ons altının ücreti ve dolar kurunun satıcılı seyretmesiyle yüzde 0,6 kıymet kaybeden gr altın, bugünü 256,5 liradan tamamladı. Analistler, altın fiyatlarındaki riziko algısındaki düşüşün ayni ritimde devam ettiğini ama jeopolitik risklerin yatırımcılar tarafından dikkatle izlendiğini belirtti.Peki çeyrek altın ne kadar? İşte dört Temmuz güncel altın fiyatları…

4 TEMMUZ ALTIN FİYATLARI 

Gram altın: 254,9 lira

Çeyrek altın: 421 lira

Cumhuriyet altını: 1.717 lira

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Asya piyasalarında satıcılı tek seyretme izleyen ons altın, yüzde 0,4 azalışla 1.413,47 dolardan işlem görüyor.

“ALTINDA RİSK ALGISI DÜŞÜYOR”

Analistler, riziko algısındaki düşüşün ayni ritimde devam ettiğini ama jeopolitik risklerin yatırımcılar tarafından dikkatle izlendiğini belirtti.

Bugün vatan içinde haziran ayı reel efektif döviz kuru, haftalık kazanç ve banka istatistikleri, vatan dışında ise avro Bölgesi’nde perakende satış verilerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan ons altında 1.400 doların destek, 1.423 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN ALTIN ÜRETİMİ 50 TONA ÇIKABİLİR”

Altın Madenciler Derneği (AMD) Başkanı Hasan Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, vaziyeti hazırda AMD çatısı altındaki 22 firmada takriben 10 bin kişi istihdam edildiğini, 2001 yılından 2018 seneye civarindan ise toplamda 302 ton altın imalatı gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bu süreçte altın üretiminin karşılığı olarak devlete toplamda 60 ton altına eş kıymet vergi ödediklerini belirten Yücel, “2017 seneninde 22 ton var olan altın üretimini, 2018 seneninde 27 tona çıkararak sektörde mühim tek sıçrama gerçekleştirdik. Yatırım aşamasındaki projelerin tek sonraki 2-3 senede devreye girmesiyle, Türkiye’nin altın üretimini çok kolayca senelik 50 tona çıkarabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yücel, Türkiye’de siyanürle altın arandığına ait iddiaların ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, şöyle ayni ritimde devam etti:

“Bilerek veyahut bilmeyerek madencilik faaliyetlerini engellemeye baz alinarak girişimler nedeniyle, ülkemiz kendisinin yer altı kaynaklarını değerlendiremez vaziyete gelmiştir. Madenler ülkenin yer altı zenginlikleridir. Yer altı zenginliklerini değerlendirmede başarılı olamayan ülkeler sanayide dışa bağımlı olmaktan kurtulamazlar. Madencilik sanayinin hammadde ve ara esya ihtiyacını karşılar, ülkeye döviz kaybettirmez, devamlı döviz kazandırır. Ülkemizde başta sentetik kumaş imalatı-iplik, naylon, plastik, kuyumculuk, boya, ilaç, tarım kimyasalları, galvanizleme, metal kaplama ve elektro teknik olmak üzere başka endüstri dallarında siyanür bileşikleri kullanılmaktadır. Türkiye’de siyanürün kullanıldığı başka alanlarda ‘siyanür’ üzerinden rastgele tek münakaşa yaşanmazken, Yalnızca altın üretimindeki siyanürün tartışılması bu konudaki istismarın ve arka niyetin en iyi göstergesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir