Advertorial

Bekçi Alımına nasıl başvuru yapılır

Bekçilik alımlarıyla ilgili her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz sitemizde ayrıca uzman çavuş alımları ve daha pek çok konuda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu konuda en çok merak edilen bekçilik başvurusu süreciyle ilgili de yazının devamından gerekli bilgilere ulaşabilir ve süreci değerlendirebilirsiniz.

Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bekçilik şartlarını taşıyan ve TC vatandaşı olan bireyler ilk olarak pa.edu.tr adresinden ön başvuruda bulunmak durumundadır. İkinci dönem bekçi başvurularının 18 Mart – 1 Nisan arasında gerçekleşmesinden sonra yeni bir alımın yapılıp yapılmayacağı da merak konusu haline gelmiştir. O halde şimdi sizlere bekçilik başvurusu sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri aktarıyor olacağız.

İnternet üzerinden ön başvuruyu gerçekleştiren kişiler e-Devlet şifresiyle platforma giriş yapmaktadır. Daha sonra sınav ücreti Halk Bankası ATM’lerinden yatırılarak sınavın gerçekleşeceği tarih beklenecektir.

Bekçilik Başvurusundan Sonraki Süreç

Polis Akademisinin yayınlayacağı ilanlar üzerinden başvuruların tamamlanmasından sonra sağlık kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrollerle ilgili tüm tarihler de yine Polis Akademisinin duyurusuna göre gerçekleşmektedir. Mesai saatleri içinde gerçekleşen sağlık kontrolünü başarıyla geçenler üçüncü aşamada yazılı sınava tabi tutulmaktadır.

Yazılı sınavda adaylara Fen, Matematik, Genel Kültür, Sosyal Bilgiler, Hayat Bilgisi ve Türkçe konularından oluşan sorular sorulmaktadır. Bu aşamanın da başarılı olarak tamamlanmasından sonra en önemli süreç olan fiziki yeterlilik aşaması gerçekleştirilir. Polis Akademisinin hazırladığı parkura katılarak başarılı olanlar son aşamada komisyon karşısına çıkar ve haricen yöneltilen sorulara yanıt verir.

Komisyonun sorduğu sorulardan sonra tüm sonuçlar, akademinin belirlediği tarihlerde adaylarla paylaşılır. Başarılı olan adaylar daha sonra eğitime tabi tutulur ve bekçilik – emniyet mevzuatları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır.

Bekçilik Başvuru Sonuçları

Yukarıda sıralanan tüm süreçleri tamamlayan adaylar bekçilik başvurusu sonrasında sonuçların ne zaman paylaşılacağını merak etmektedir. Bu süreçte Polis Akademisi resmi web sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ya da web sitemiz üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

Sitemizde bekçilik dışında uzman çavuş alımları, uzman çavuş sınav başvurusu ve uzman erbaş alımı gibi pek çok kategoride paylaşımlar yapılmaktadır. Düzenli ziyaret ederek bu konular hakkında bilgi sahibi olurken sınavların başvuruları ve sonuçlarıyla ilgili yaptığımız paylaşımları takip edebilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir