Ekonomi

Çinliler Maraş dondurmasına merak saldı! Ülkelerinde dondurmacı açıyorlar

Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turistlerin Maraş dondurmasına var olan alakasını gören Çinli girişimciler, ülkede birbiri ardına dondurmacı açmaya başladı. Çinli girişimcilerin ülkelerine Türk dondurma ustalarını götürmelerinde de artışlar yaşanırken; Çinliler yapılan dondurma şovunu izleyerek, dondurma almak amaciyla metrelerce uzayıp giden kuyruklarda kendilerine sıra gelmesi amaciyla uzunca süre bekliyor.

ÇİNLİLER DONDURMACI AÇMAYA BAŞLADI

Geçtiğimiz sene yüzde 59 artışla 394 bin Çinli Türkiye’ye geldi. Bu sene evvel dört ayında da Çinli ecnebi gezgin sayısında artış ayni ritimde devam ederken ocakta – Nisan çagi bilgilerine göre 126 bin Çinli ecnebi gezgin Türkiye’yi ziyaret etti. Artışın bu hızla ayni ritimde devam etmesi seklinde iki sene ardindan Türkiye’yi ziyaret eden Çinli ecnebi gezgin sayısı Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Wei’nin öngörüsüne göre, tek milyona çıkacak. China Southern ve Sichuan Havayolları benzeri Çinli havayolu şirketlerinin ve tertemiz noktalardan uçuşların başlamasıyla birlikte ise bu sene Türkiye’ye gelen Çinli ecnebi gezgin sayısının 500 bini bulacağı olasılık ediliyor.

Çinli turistlerin Türkiye’yi ziyaret ettiklerinde lezzeti ve ustalarının yaptığı şov eşliğinde verilen Maraş dondurmasına ilgi, Çinli girişimcilerin de alakasını çekti. Çin’de girişimciler Türk ustalar ile anlaşarak ülkelerine dondurmacı açmaya başladı.

DONDURMA KUYRUĞU

Çinli girişimcilerinin ülkelerine Türk dondurma ustalarını götürmelerinde de artışlar yaşanırken, yapılan şov eşliğinde dondurma almak amaciyla Çinliler metrelerce uzayıp giden kuyruklarda sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlar. Çin’in Xiamen şehirinin en mühim caddesinde açılan ve Türk ustanın çalıştığı dondurmacı da hatri sayilir büyüklükte alaka görüyor. Çinliler, dondurma ustasının sergilediği şovu görüntüleyerek arkadaşları ile de paylaşıyor. Bunun yanı sıra gün içinde 100 bin kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin de katılımcıların da olduğu Pekin’de açılan Botanik Fuarı’nda ülkemiz bölümünde bulunan Maraş dondurmacısı önünde Çinliler sıraya girdi.

‘GELİN TATLICI AÇIN’

Çin’in en mühim eyaletlerinden biri var olan 38,5 milyon nüfusa sahip Fujian eyaletinin Dışışleri Ofisi Başkanı Wang Tianming, Türk tatlıcılarını Çin’e çağırdı. dahada evvel ziyaret ettiği İstanbul’da kendisine ikram edilen Türk tatlılarını çok beğendiğini ifade eden Tianming, “Geçen seferki ziyaretimde ayrım ettim ki siz tatlı ile alakalı uzmansınız. eğer Türkiye’den tatlıcılar buraya gelirse netlik çok iyi iş yapar” dedi.

JAPONLAR DA MARAŞ DONDURMASINI heyecan EDİYOR

Çinliler benzeri Japonlar da Maraş dondurmasını heyecan ediyor. yeryüzünde en çok kullanılan arama motoru Google’ın dahada evvelki bilgilerine göre Japonya’da ülkemiz ile alakalı en çok aranan konular arasına Maraş dövme dondurmasının da listeye girmesi dikkat çekmişti. Japonların dondurmayı araştırması ise ustaların yaptığı şovundan kaynaklanıyor.

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir