Advertorial

TİŞÖRT BASKI NASIL YAPILIR

Günümüzde her kesim tarafından en çok tercih edilen, en popüler giyim ürünleri arasında bulunan tişört 7’den 70’e herkese uygun modelleri bulunan ve severek kullanılan bir tekstil ürünü haline gelmiştir. Kimimiz sade, düz baskısız tişört modellerini tercih ederken kimileri içinde tişörtün üzerinde görseller bulunması, kendi tarzını yansıtması açısından baskılı tişört olması oldukça önemli bir tercih sebebidir.

Peki severek kullandığımız tişörtler üzerine baskı işlemleri nasıl yapılıyor. Öncelikli olarak şu bilgiyi vermek gerekmekte. Tişörtler pamuk ve polyester kumaşlardan üretilebildikleri için üretilen kumaş türüne göre farklı baskı teknikleri ile tişört baskı işlemi gerçekleştirilmektedir.

Pamuk tişörtlere uygulanan baskı teknikleri;

Serigraf Baskı: Özel kalıplar gerektiren bir baskı tekniği olan serigraf baskı için her desene özel ipek kalıplar hazırlamak gerekir. Hazırlanan ipek kalıplar metal çerçevelere gerilir ve böylece baskının hazırlık aşaması tamamlanır. Daha sonra baskı tezgahına bağlanan kalıplar ile boyalar özel transfer kağıtlarına geçirilir. Bu kağıtlar boyaya toz yapışmaması için kurutma işlemine tabi tutulur. Sonrasında ise son aşama olan presleme işlemine geçilir. Ortalama 1 ton basınç uygulayan presler ile 130-200 derece arasında sıcaklıklarda baskı tişört üzerine preslenerek tişört baskıişlemi tamamlanır.

Emprime Baskı:En eski baskı yöntemi olan emprime baskıyı geneltanım itibarı ile ele alacak olursak farklı renklerde boyalar kullanılarak kalıplar yardımıyla görsellerin kumaşlar üzerine basılma yöntemi diyebiliriz. Emprime baskıda el ile yapılan bir baskı türüdür. Fakat ahtapot baskı makinaları gibi yarı otomatik makinalar ile de uygulama yapılabilmektedir. Tahta kalıplar ve serigrafi baskı boyası kullanılmaktadır. Yüksek adetli tişört siparişleri için en ucuz tişört baskı yöntemi olma özelliği taşır.

Polyester kumaş tişörtlere uygulanan baskı yöntemi;

Süblime baskı: Kelime anlamı olarak süblimasyon bir maddenin ısı uygulanarak katı halinden hiç sıvı hale dönüşmeden direk olarak gaz hale dönüşmesi olarak ifade edilebilir. Rahat anlaşılması için buna en güzel örnek kömürün yanarak duman haline dönüşmesi olarak verilebilir. Süblime baskıda dijital baskı boyaları kullanılır ve kimyasal reaksiyon bu şekilde ortaya çıkar. Süblimasyon boya parçacıkları boyanın içerisinde katı halde bulunur, dijital yazıcılar ile özel transfer kağıtları üzerine aktarılırlar ve sonrasında baskı presi ile transfer kağıdın üzerinden kumaşa nüfuz etmesi sağlanarak süblimasyon baskı işlemi gerçekleştirilir. Beyaz polyester tişört modelleri üzerine mükemmel şekilde uygulanabilir ve çok renkli, fotoğraf kalitesinde görsellere sahip baskılı tişört modelleri elde edilir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir