Ekonomi

Huawei’nin kârı şaşırttı

Huawei cuma bugünü yaptığı izahta 2018 seneninde kârının yüzde 25 artışla 8.8 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Financial Times’ın haberine göre Şirketin geliri de yüzde 19.5 oranında arttı.

Huawei, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve başka ülkelerde, ekipmanlarının Çin hükümeti tarafından casusluk amaciyla kullanılabileceği endişesiyle beynelmilel baskılar altında.

KANADA’DA TUTUKLANMIŞTI

Huawei’nin CFO’su ve aynı zamanda şirketin kurucusu var olan Ren Zhengfei’nin kızı Meng Wanzhou 2018 yılının Aralık ayında Kanada’da tutuklanmıştı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşının derhal peşinden bu olayın yaşanması dikkat çekmişti.

Nebraska Senatörü bendeniz Sasse yaptığı izahta tutuklamaların ABD’nin İran yaptırımları çerçevesinde olduğunu söylemişti.

Sasse, “ABD’nin ulusal çıkarları gözardı ediliyor, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve müttefikleri bunun için Suskun kalamaz” diyerek Kanada’nın Wanzhou’yu tutuklamasını desteklemişti.

KEFALETLE hür KALDI

Üç vakit süre gelen duruşmanın ardından, Kanadalı hakim William Ehrcke, Mıng’ın 10 milyon Kanada doları kefaletle salıverilmesine hükmetmişti.

KANADA’YA DAVA AÇTI

Vancou, Vancouver beynelmilel Havalimanı’nda gözaltına alındığı, arandığı ve sorguya çekildiği sırada “anayasal haklarının ağırbaşlı şekilde ihlal edilmesi” iddiasıyla Kanada sınır Hizmetleri Ajansı (CBSA), Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) ve Kanada Federal Hükümeti’nden davacı olmuştu.

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir