Ekonomi

TOKİ 67 şehirde yapılacak 50 bin konut projesini tanıttı

Toplu ev İdaresi (TOKİ) ülkemiz genelinde 67 şehirde 140 projeyle yürütülecek 50 bin konutun tanıtım toplantısını İstanbul’daki hizmet binasında gerçekleştirdi. Toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Bulut 50 bin ev içinde bulunan 2 1 ve 3 1 dairelerin planlamaları ve detaylarını medya mensuplarıyla paylaştı. 67 şehirde yapılacak var olan 140 projenin çalışma ve projelendirme asamalarini değerlendiren reis Ömer Bulut dahada ardindan fiyatlandırma ve müracaat yapacak vatandaşların niteliklerini anlattı. Toplantı döneminden evvel medya mensuplarıyla tek araya toplanan Bulut, 8 Mart hayat Kadınlar bugünü dolayısıyla kadın medya mensuplarına karanfil armağan etti.

“Projelerimizi görünür 5 kat olacak şekilde yapıyoruz”
Tanıtım toplantısında konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut yapılan projelerin yatay mimariye esas alacağını belirterek, “Bu tertemiz projeler Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla insanlarımızı tabiatla dahada çok buluşturan aile, komşuluk ve semt kültürünü yaşatacak yardımlaşmayı canlı tutacak az katlı yatay mimariyi esas alan konutlardan oluşacak. Ayrı olarak doğal afetlere dayanıklı modern yaşamla ahenk gösteren yasamsal donatıları bulunan asagi yapısı ve üst yapısı var kent dokusuyla özdeşleşen projeler olacak. Bu yapıların en mühim özelliği asagi katlı olacak olması. Cumhurbaşkanımız ve çevre bakanımız da bu konuyla alakali taban artı üç veyahut taban artı dört olacak şekilde açıklamalarını yaptılar. Artık yapı katsayılarını tanımlarken taban artı dört diyorsak bu binanın bodrum katından dört tanede aşağıya varsa bu bodrumları da kat olarak görüyoruz. Dolayısıyla görünür katı 5 katı geçmeyecek şekilde biz bu projeleri yapılandırıyoruz. Kottan çirkinleşmeleri, silueti çirkinleştiren yapıları bundan ardindan projelerimizde göremeyeceksiniz. Bu vaziyette var olan projelerimizi de revize ediyoruz. Örneğin, İstanbul Ayazma’da var olan tek projemizi revize ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“2 1 daireler 388 liradan, 3 1 daireler 759 liradan başlayan taksitle”
Vatandaşların ev alabilmesi amaciyla kira bedelinden düşük fiyatlar belirlediklerini aktaran Bulut, “Bu proje 67 ili kapsıyor şu anda 67 ili kapsama nedeni bu ilçelerdeki taleplerin çok olması ayni vakitte da bizim oralarda bu konutları inşa edebilmemiz amaciyla İhtiyaç duyulan arazilerin olması. Geriye var olan 14 ilimizle alakalı buralarda da talepler oluşursa ve alanları oluşturabilirsek projelerimize oralarda da ayni ritimde devam edeceğiz. asagi istikbal grubu vatandaşlarımızın dahada huzurlu ev sahibi olmalarını sağlamak itibariyle toplaminda ev sayısının yüzde 64’ü 2 1 konutlardan oluşacak. Yüzde 36’sı 3 1 ev olacak. 50 bin konutun 32 bin 198’i 2 1, 17 bin 802’si 3 1 olacak şeklinde. 2 1 konutlarımız 75 metrekare ile 85 metrekare arasında değişmekte ve ev ücreti 116 bin 400 liradan başlayıp, 13 bin 960 liradan başlayan peşinat miktarlarıyla 388 liralık taksitiyle 240 aya civarindan tek vade seçeneği bulunuyor. 3 1 konutlarımız ise 110 metrekare ile 128 metrekare arasında değişmekte ev ücretleri ise 170 bin 720 lira. Peşinatı 17 bin Lira civarında aylık taksiti 759 Lira ve vadesi de 180 aya civarindan yapılabiliyor. Bugünün şartlarında kiranın dahi altında var olan fiyatlar vatandaşlarımız kolaylıkla kolayca buradan ev sahibi olabilecekler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir