Güncel

Yıldız Holding, Godiva’nın 4 Ülkedeki Haklarını ve Belçika Fabrikasını Sattı

Yıldız Holding, Godiva’nın, dört ülkedeki harekât ve Belçika’daki fabrikasını MBK Partners’a satmak amaciyla tek anlaşma yaptığını duyurdu. Anlaşmaya göre; MBK Partners, Godiva’nın etkinlik gösterdiği 100’den çok pazarın içerisinden Japonya, cenup Kore, Avustralya’daki perakende ve dağıtım operasyonlarını alırken, tertemiz Zelanda’da da sektör geliştirme hakkını elinde bulunduracak.

Godiva paketli ürünler, e-ticaret, duty free noktaları (Japonya ve cenup Kore) ve bu ülkelerdeki 300’den çok perakende mağazası da satış anlaşmasının kapsamında yer alıyor. Yıldız Holding, Godiva’nın bu dört memleket dışındaki bütün coğrafyalarda bulunan 100’den çok pazardaki operasyonlarının ve dünyadaki Godiva markasının bütün haklarının sahibi olmaya ve markayı yönetmeye ayni ritimde devam edecek.

“ANLAŞMANIN ŞARTLARI AÇIKLANMADI”

Yıldız Holding’den yapılan açıklamada, “Bugün gerçekleştirilen anlaşma her iki şirketin yönetim kurulları tarafından onaylandı. Anlaşmanın koşulları ise açıklanmadı. Bu işlemin Belçika çalışan temsilcileriyle standart tur görüşmelerinin bitirmesi ve Rekabet Kurulunun bekleme süresinin dolması da dahil olmak üzere, yasal şartların sağlanması sonrasında, 2019 senesi ortasında bitirmesi planlanıyor. Godiva’nın her biçimde marka hakkını elinde bulunduran Yıldız Holding, 100’ü aşkın ülkede sahibi olduğu operasyonlarını kendisi sürdürecek” denildi.

bunun için göre, yapılan satış anlaşmasıyla Yıldız Holding, Godiva’nın global pazarlardaki fikri mülkiyet hakkına sahip olmaya ayni ritimde devam edecek, anlaşma kapsamındaki ülkelerde Yalnızca bu fikri mülkiyet hakkının müddetsiz kullanım müsaadenini de MBK Partners’a verecek. Yıldız Holding, Godiva’yı bütün yeryüzünde yönetecek ve Belçika dahil 100’ü aşkın ülkede sahibi olduğu operasyonlarını kendisi sürdürecek.

Yıldız Holding, satış anlaşması kapsamında bulunan Belçika’daki imalat tesisinin yanı sıra holdingin sahibi olduğu Reading ABD’deki ve İstanbul’daki imalat tesislerinden mahsul almayı da sürdürecek.

“SAHİBİ YILDIZ HOLDİNG’DİR”

Yıldız Holding ve Godiva yönetim heyeti Başkanı Murat Ülker, anlaşma ile alakalı şunları söyledi:

“2008’de Godiva’yı satın almamızdan bu yana global cirosunu ve mağaza sayısını derhal hemen ikiye katladık. Godiva’nın gösterdiği performanstan ve markanın Daha çok fazla büyüme potansiyeli olduğunu görmekten nihayet derece memnunuz. Gelecekteki potansiyelini görerek sıhhatli ve kuvvetli tek büyüme amaciyla koşul olan para akışını sağlamaya baz alinarak alternatifler tespit etmek üzere Godiva üst yönetimiyle stratejik tek çalışma yaptık. sıhhatli ve kuvvetli tek büyüme amaciyla çok mühim tek karar aldık. Bu anlaşma portföyümüzdeki çok potansiyele sahip başka bölgelerin hızlı büyüyebilmesi amaciyla ideal tek çözüm oldu. Godiva markasının bütün global pazarlarda fikri mülkiyet hakkı şirketimize aittir. Başka bir deyişle sahibi Yıldız Holding’dir, bunda tek farklık yok.”

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir