Ekonomi

Manisalı Kadınların Dokuduğu Halılar, ABD Başta Olmak Üzere 30 Ülkeye İhraç Ediliyor

Manisa’nın 41 bin nüfuslu Demirci kazasina bağlı mahallelerde yaşayan kadınların dokuduğu hususi sipariş halılar, başta ABD, İngiltere, Fransa ve Hollanda olmak üzere 30 ülkeye gönderiliyor.

El halısı dokumacılığında Türkiye’de mühim yere sahip Demirci’de Bir hayli mahallede kurulan dokuma atölyelerinde, vatan dışından gelen siparişlere göre değişik desen ve renklerde halılar dokunuyor. Sabahın acele saatlerinde dokuma tezgahlarının başına geçen kadınlar, gün içinde takriben 6 saat çalışarak 40 Lira yevmiye alıyor. tek dokuma tezgahında çalışan 6 kadın, tek halıyı surat binlerce düğüm atarak 20 ile 30 vakit arasında değişen müddette tamamlıyor.

İLÇENİN anne GEÇİM KAYNAĞI HALICILIK

Demirci Ticaret ve endüstri Odası Başkanı Nurettin Kelem, ilçenin anne geçim kaynağının halıcılık olduğunu söyledi. Demirci’de halıcılığın takriben 200 senelik tek anane olduğunu laf eden Kelem, tek asama 100’den çok şirketin burada yün iplikten el halısı ürettiğini ama dahada ardindan sanayileşmenin tesiriyle el halısının ilçedeki payının azaldığını ifade etti.

İlçede hali hazırda 600 civarında el halısı dokuma tezgahının bulunduğunu, buralarda kadınlarca dokunan halıların vatan dışına satıldığını ifade eden Kelem, şöyle konuştu:

“Ege İhracatçı Birliklerinden aldığımız bilgilere göre, ilçemizde 5-6 milyon dolar civarında halı, tekstil ve tekstil olmamış maddeleri ihracatı var. İnşallah dahada da artacağı kanaatindeyiz. Biz yünden dokuyoruz halılarımızı, yün doğal ve organik tek materyal. Artık yurttaslar tükettikleri gıdalarda ve kullandıkları eşyalarda organik maddelere yönelmeye başladı.”

EN ÇOK ABD’YE İHRAÇ EDİLİYOR

Halı ve tekstil olmamış maddesi ihracatında 30 ülkeye ulaştıklarını belirten Kelem, “En yoğun dışsatım yaptığımız memleket ABD, derhal hemen üretimin yarısında fazlasını bu memleket kapsıyor. Bunun yanında İngiltere, Fransa, Hollanda İngiltere, İsrail, Suudi Arabistan, Belçika’ya dışsatım yapıyoruz.” dedi.

“YA OKUYACAKSIN veyahut DOKUYACAKSIN”

Kelem, yaptıkları ihracatta kadınların hatri sayilir büyüklükte katkısı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Köylerde ve kaza genelinde halıcılık tek geçim kaynağı, Demirci’de çogunlukla halı fabrikalarında erkekler çalışır. Kadınlar ise evlerdeki tezgahlarda halı dokur. Ama her biri halı dokur. Zati gelenekleşmiş tek sözümüz vardır. ‘Ya okuyacaksın, ya dokuyacaksın.’ Okuyanlar kaza dışına gider. Burada var olan insanların tamamı da halıcılıkta istihdam edilir.”

İlçeye bağlı Mahmutlar Mahallesi’nde takriben 25 senedir halı dokuyan istek Çayır, “Burada yaklasik olarak her biri halı dokur. hanemize katkıda bulunuyoruz. Dokuduğumuz halıların ABD’ye ve Avrupa ülkelerine gittiğini biliyoruz. Bu da bizi mutluluk dolu ediyor.” diye konuştu.

İftariye esas de 15 senedir bu işi yaptığını anlattı. erken acele saatte halı tezgahının başına oturduklarını ifade eden Temel, “Tezgahın başında yoruluyoruz, akşam kollarımız acıyor ama sonrası vakit tekrar tezgaha oturup ilmek atmaya başlayınca acılarımızı unutuyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir