Ekonomi

Tarım Kredi tanzim satış için mal toplamaya başladı

Tarım Kredi Kooperatifleri ortada Birliği (Tarım Kredi) genel Müdürü Fahrettin Poyraz, sebze meyve fiyatlarındaki fahiş artışı engellemek emeliyle yasama geçirilecek tanzim satış mağazalarına ait açıklamalarda bulundu.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak belediyelerin tanzim satış mağazalarında satılacak ürünleri çiftçilerden almaya başladıklarını belirten Poyraz, şöyle konuştu:

“Bu konuda çalışmalarımız başladı. Üreticiden alabildiğimiz civarindan uygun ücrete alıp bu ürünleri dağıtımın noktasındaki belediyenin yetkililerine teslim edeceğiz. Özel sektör mantığıyla düşünmediğimiz amaciyla bunun için yaklasik olarak hiç kar koymayacağız. Bu işlerle her aracı kendisinin karını eklediği için, ne civarindan aracı olursa ücret da öylesine artar. Biz üreticiden aldığımız ücrete Yalnızca nakliyesini ekleyeceğiz. tek taraftan üreticimiz olacak başka tarafta satış yapacak görevliler olacak.”

“HANGİ ÜRÜNE İHTİYAÇ VARSA SEZONUNA GÖRE TEMİN EDECEĞİZ”

Poyraz, çiftçiye ürünlerini tarım Kredi’ye satmaları amaciyla zorlama yapılmayacağının altını çizerek, “Biz Zati piyasadayız. geçen sene çiftçilerden 800 milyon liralık mahsul almışız. Hububat ve bakliyat ağırlıklı olarak gerçekleştirdiğimiz işi, şimdi evvelce kısmi olarak yaptığımız ıslak sebze meyvede de sürdüreceğiz. Piyasada hangi ürüne gereksinim varsa sezonuna göre saglamak edip göndereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım Kredi yetkililerinin ıslak sebze meyve alımı ile alakalı çalışmalara ayni ritimde devam ettiğine dikkati çeken Poyraz, “Sistem çok kısa süre içinde işlemeye başlayacak.” dedi.

“KAMUNUN GIDA ALIMLARINDA KOOPERATİFLER DEVREYE GİRMELİ”

Poyraz, tarım Kredi olarak Kredi Yurtlar müessesesi ve ulusal müdafaa Bakanlığına mahsul verdiklerini de anımsatarak, halk kurumlarının ağırbaşlı manada besin alımı yaptıklarını ve bunun da tartışılması gerektiğini söyledi.

Kamu kuruluşlarına besin temini uygulamak amaciyla ihaleyi alan firmaların piyasayı etkilediklerine işaret eden Poyraz, “Firmalar halk ihalesine girdiği vakit milyonlarla ifade edilen rakamlarla piyasadan esya çekmek zorunda kalıyor. oysa biz tek ihale olmadığı için, o günkü borsa ücretleri neyse halk müesseselerine o fiyatlarından verebiliyoruz. Burada enflasyonist tek baskı oluşturmuyoruz. halk kurumlarının besin alımlarında da kooperatiflerin devreye girmesi lazım. Başka bir deyişle kooperatiflerin üreticiden aldığı, işlediği veyahut işlettiği ürünleri de bu manada sisteme dahil etmek lazım.” diye konuştu.

Poyraz, halk müesseselerine besin temininde bulunan firmaların da aracılık sisteminden mahsul almak zorunda kaldığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“İhaleyi alanlar aracılardan alıyor ve piyasayı etkiliyorlar. Bu işin ticaretini yapıyorlar, burada aracılık sistemi çalışıyor. Burada da kooperatiflerin devreye girmesi amaciyla belki düzen etme uygulamak gerekiyor. Kooperatiflerin önünü açmak gerekiyor. halk müesseselerin ahenk gösteren kooperatiflerden direk doğruya ihalesiz alım yapabilmesi lazım. Kooperatiflerden alsın demiyoruz ama alınan ürünlerin halk müesseselerine verilmesinin yolu açılırsa piyasayı regüle eder, fahiş fiyatlar varsa da bu ücretleri aşağı çeker.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış mağazalarına ait açıklamasında, “Önümüzdeki hafta evvel etapta İstanbul’da 50, Ankara’da 30’dan çok noktada, özbeöz değerinde olacak şekilde zamani başlatacağız.” bilgisini paylaşmıştı.

AA

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir