Güncel

20 Milyon Kayıt Dışı Cep Telefonu Satışı Nedeniyle, Devletin Yıllık Vergi Kaybının 13 Milyar Lira Olduğu Tahmin Ediliyor

gsm telefonu pazarında kayıt dışılık devasa boyutlara ulaştı. Kaçak yollarla Türkiye’ye sokulan gsm telefonu sayısı 3,5 milyonu buldu. bunun için vatan dışından getirilenler ve 2. el piyasasında dolaşanlar da eklendiğinde devletin senelik vergi kaybının 13 milyar lirayı bulduğu olasılık ediliyor. İmar barışından 14 milyar lira, bedelli askerlikten 9 milyar Lira istikbal elde edildiği düşünüldüğünde mühim tek kalemin ıskalandığı alana çıkıyor.

KURDAKİ ARTIŞ SATIŞI DÜŞÜRDÜ

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı sektörün 2018 seneye iyi başladığını ama perişan bitirdiğini söyledi. Kurda yaşanan yükseliş ve eylül ayında kazançlan taksit sınırlandırmasıyla satışlarda 2017’ye göre yüzde 15 düşüş yaşandığını, bunun için karşın ciroların yüzde 12 arttığını belirten Turnacı, “10 aylık dönemde takriben 8,3 milyon adet telefon satışı gerçekleştirildi. Bu satışlardan 20 milyar Lira istikbal elde edildi. ama kurdaki yükselişin tesiriyle ekim ayında adetsel olarak takriben yüzde 36 küçülme ile istikbal bazında yüzde 35 küçülme olduğunu söyleyebiliriz. ama bu azalış kasım ve aralık aylarında taksit uygulamasındaki iyileşme ile tek miktar yavaşlayacağını öngörüyoruz. sene nihayet iki ayında pazardaki iyileşmeler neticesinde yılsonu itibariyle takriben 10,5 milyon adet civarında satış gerçekleştirileceğini olasılık ediyoruz. 2017 bilgilerine bakacak olursak; 12 milyon 250 bin adet civarında, tek evvelki seneye göre yüzde 6 oranında düşüş yaşanmıştı. Ne yazık ki bu seneyi de adetsel daralma ile bitirmiş olacağız” dedi.

ücret artışlarının yolcunun beraberinde getirdiği telefonların sayısını da artırdığına dikkat çeken Turnacı şöyle ayni ritimde devam etti:

1 MİLYON TELEFON YOLCU İLE GELDİ

“2017 seneninde 800 bin adet civarında var olan yolcu yanında gelen aygıt sayısının; 2018’de özellikle nihayet vakitte döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve çok ücret artışlarından dolayı tek milyon seviyesini aşacağını olasılık ediyoruz. Bu cihazların Yalnızca yüzde 20’sini alicilarin kendisinin kullanımı amaciyla getirdiğini söyleyebiliriz. Yüzde 80’i bu işi ticari olarak yapıyor. Özellik hac mevsiminde IMEI kayıtlarında ağırbaşlı artışlar olduğunu görüyoruz. vatan dışından gelen gsm telefonlarını kaydettirmek amaciyla hacıların pasaportlarını kullanıyorlar. Hem de hacıların pasaportuna kayıt yaptırabilmek amaciyla kazanç dahi öneri ediyorlar. vatan dışından dahada çok 5-10 Lira bandında telefonların Türkiye’ye getirildiği düşünüldüğünde ise devletin vergi kaybı üç milyar lirayı buluyor.”

HACILARI KULLANIYORLAR

M. Kemal Turnacı, MOSİBAD’ın girişimleri neticeninde vatan dışından kazançlan gsm telefonu kayıt fiyatinin 500 liraya çıkarıldığını hatırlatarak şu tavsiyelerde bulundu: vatan dışından yanında telefon getiren tüketici 2017 seneninde 170,70 Lira öderken bu rakam nihayet olarak 500 Lira olarak yenilendi. bunun için ekstradan tek defaya mahsus 20 euro’luk bandrol bedeli ile birlikte bundan ardindan vatan dışından yolcu beraberinde gelen telefonlarda takriben 650 Lira civarında tek maliyet oluşmaktadır. ama bu yeteri civarindan değil. Hacıların vasati 42 vakit hacda kaldıkları düşünüldüğünde pasaporta kayıt amaciyla asgari vatan dışında 45 vakit kalma koşulu getirilmeli. Pasaporta kayıt yenileme süresi iki seneden 5 seneye çıkarılmalı. O vakit yolcu beraberinde getirdiği telefonlar ticari etkinlik olmaktan çıkarılabilir.”

HER YIL 20 MİLYON gsm EL DEĞİŞTİRİYOR

MOBİSAD Başkanı Turnacı, Türkiye’de her sene 20 milyon 2. el gsm telefonun el değiştirdiğine dikkat çekerek, pazarın derhal hemen tamamının kayıt dışı olduğunu söyledi. Turnacı, “İkinci el satışlarında yüzde 18 KDV alınıyor. ama illegal yollarla yapıldığı amaciyla devletin burada hiç geliri yok. Bu manada KDV oranı yüzde tek oranında uygulanırsa 2. el aygıt pazarı legalleşecek ve devletimiz hiç istikbal elde edemediği tek pazardan üç milyar Lira civarı vergi geliri elde edecektir. tekrar binlerce kişinin istihdam edilmesine vesile olunacaktır. böylelikle sektörümüzde kayıt dışılık azalıp, sektöre ve ülkemize kıymet katan firmalar katlanarak artacaktır” diye konuştu.

KAÇAK TELEFONLAR PARÇA PARÇA GELDİ

ülkemiz Gazetesinin haberine göre; yolcu beraberinde gelen telefonların yanı sıra her sene milyonlarca telefonun kaçak yollarla vatan dahil kismina sokulduğunu ifade eden M. Kemal Turnacı “Bu cihazların 3,5 milyon seviyelerine eriştiği olasılık ediyoruz. Tabela şirketler parça parça gsm telefonu ithal ediyor. ardindan bu telefonlar merdiven altında montaj yapılıyor. Kullanılamaz hâle gelen telefonların IMEI numaraları da bu cihazlara kopyalayarak satışa sunuyorlar. Ülkemizin burada vergi kaybı 6-7 milyar Lira civarında. Bu şekilde Bir hayli vatandaşımız da mağdur oluyor. nihayet vakitlerde tek aygıt IMEI kullandığı amaciyla pkk terör örgütüne aza olmaktan ifade veren vatandaşlarımız var. Bu kanala tek sertifikasyon sisteminin yasama geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi

4 MİLYAR LİRALIK STOK

Turnacı, BDDK’nın almış olduğu taksit sınırlandırması hasebiyle dört milyar liralık tek stok oluştuğunu belirterek, “Bu manada yasama geçirilen ve geçirilecek ek tertemiz yenilemeler ile bu daralmanın hızlıca çözümleneceğine inanıyoruz. Taksit sınırlandırmasının 6 aydan 12 aya çıkarılmasını bu doğrultuda gerçekleşmiş iyi tek gelişme olarak değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

TELEFON BÜTÇEMİZ 1500-2500

Döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak beklentinin üzerinde zamların gelmesi ile gsm telefonu birim fiyatlarının vasati 1.800 TL’den 2.250 TL’ye yükseldi. Turnacı, fiyatlardaki artışla birlikte alicilarin de 1.500-2.500 Lira ücret aralığındaki ürünlere yöneldiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir