Ekonomi

Altay tankı için 1.8 milyon metrekarelik asgari fabrika özelleştirme kapsamına alındı

Mülkiyeti Maliye Hazinesi´ne ait, ulusal müdafaa Bakanlığı’na tahsisli, Sakarya ili Arifiye kazasinda bulunan tek milyon 804 bin metrekarelik MSB Askeri Fabrikalar genel Müdürlüğü 1. anne Bakım Fabrika Müdürlüğü arazisi, özelleştirme kapsamına alındı. Tesisin, Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınmasının sebebinin 250 Altay anne harp tankının seri üretimiyle alakalı olduğu öğrenildi. Özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2019 tarihinde bitirecek ve işletme hakkı 25 sene olacak.

Ankara’da 9 Kasım´da müdafaa Sanayii Başkanlığı (SSB) ile BMC şirketi arasında Altay tankının seri imalat sözleşmesi imzalanmıştı. kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın modern anne harp tankı ihtiyacının karşılanması emeliyle başlatılan “Altay anne harp Tankı Projesi” kapsamında 250 tank üretilecek. anne yüklenici olarak BMC firması ile imza adan projede ASELSAN, ROKETSAN ve MKEK başta olmak üzere Bir hayli müdafaa endüstri firması da asagi yüklenici olarak görev yapacak.

Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınan tek milyon 804 bin 131 metrekare yüzölçümlü taşınmaz ile üzerinde bulunan 1. anne Bakım Fabrika Müdürlüğü işletimindeki esya ve hizmet imalat birimlerinin (Fabrika), Altay tankı projesi kapsamında özelleştirme kapsamına alındığı öğrenildi.

İŞLETME HAKKI 25 YIL OLACAK 

Özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2019 tarihine civarindan tamamlanacak. Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, özelleştirme uygulamasının, işletme hakkının verilmesi yoluyla gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 sene olarak belirlenmesine karar verildi.

S Bilişim Danışmanlık, dev tesisin özelleştirme kapsamına alınmasıyla ilgili, “Sakarya tank ana-bakım fabrikası Türk askerî-ağır sanayiinin mühim bileşenlerindendir. Fabrika Ayrı olarak kapalı alan, bağlı kapalı alan ve basit genişleme itibariyle Türkiye´nin başta gelen tesislerindendir. Fabrikanın memleket bütünü ve limanlarına demiryolu irtibatı bulunmaktadır. Altay tankının seri üretiminin gerçekleştirilmesinde imalat yeri halk elindeki Sakarya anne bakım fabrikasının özelleştirilme veyahut tesis işletme haklarının kiralanması suretiyle çözümlenebilecektir. dahada ehemmiyetlisi 250’nin çok çok üzerinde üretimler planlanabilir ve gerçekleştirilebilir vaziyete gelinecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Resmi Gazete´nin bugünkü sayısında bulunan karar şöyle:

“Mülkiyeti Maliye Hazinesi´ne ait ve ulusal müdafaa Bakanlığına(MSB) tahsisli Sakarya ili Arifiye kazasi Hanlıköy semtinde bulunan 1075 ada, 5 parsel numaralı 1.804.131 m2 yüzölçümlü taşınmaz ile üzerinde bulunan MSB Askeri Fabrikalar genel Müdürlüğü 1.Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işletimindeki esya ve hizmet imalat birimlerinin (Fabrika), özelleştirme ile hedeflenen genel amaçların karşılanmasının yanı sıra; ulusal müdafaa sanayinde memleket kaynaklarının faal ve randımanlı kullanılmasının sağlanması ile fabrikanın işletme verimliliğinin artırılması ve yeni/iş imalat imkanları oluşturmaya baz alinarak yatırımların hususi sektör tarafından yapılması amacıyla, Özelleştirme kapsam ve programına alınmasına, özelleştirme uygulamasının, işletme hakkının verilmesi yoluyla gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 sene olarak belirlenmesine, Özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya civarindan Fabrikanın MSB Askeri Fabrikalar genel müdürlüğü 1.Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından işletilmesine ayni ritimde devam edilmesine, Fabrikada Türk Silahlı Kuvvetleri´ne baz alinarak esya ve hizmet üretiminin devamlılığının sağlanması ile MSB´nin kontrolünde tertemiz yatırımların yapılması da dahil olmak üzere, ihale dökümanında ve işletme hakkı sözleşmesinde yer alacak hususların Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve MSB tarafından belirlenmesine, Özelleştirme uygulamasında öneri sahiplerinin müdafaa endüstri tesisi işletme deneyimleri, esya yeterlilikleri gibi, MSB ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca ahenk gösteren görülecek sair hususların ön yeterlilik kriteri olarak belirlenmesine, Özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2019 tarihine civarindan tamamlanmasına, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları ile alakalı Yasanın 3´üncü ve belli tek süre 29´uncu maddeleri uyarınca karar verilmiştir.”

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir